Style Junkie

Style Junkie Fashion Lifestyle Blog
Dom

Gdzie postawić klatkę dla ptaków i jak wybrać jej rozmiar?

11 kwietnia, 2022
ptak w klatce dla ptaków

Jeśli przestrzeń klatki dla ptaków jest zbyt duża, papuga będzie się czuła niekomfortowo, może nie dać się oswoić i przez długi czas pozostanie roztrzęsiona. Rozmiar klatki powinien umożliwiać ptakowi rozpostarcie skrzydeł bez dotykania ścian + 30% wolnej przestrzeni, a ptak powinien mieć możliwość używania skrzydeł do poruszania się wokół grzędy.

Rozmiar klatki dla ptaków

Jeśli klatka jest zbyt mała, ptak jest narażony na otyłość, problemy z upierzeniem i dystrofię mięśniową. Klatka musi być wystarczająco duża, aby zwierzę mogło się w niej poruszać, rozpościerać i trzepotać skrzydłami. Ponadto klatki dla ptaków (zobacz tu) powinny mieć wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić rzeczy należące do ptaka, takie jak karmniki, poidła, żwirki i zabawki.

Wysokość klatki jest wykorzystywana tylko podczas poruszania się na grzędach, drabinkach i wiszących pierścieniach, dlatego jej wielkość nie jest istotna. Klatka może być wyższa lub niższa, więc nie ma to większego znaczenia dla poziomu komfortu ptaka.

Ważne jest, aby zastanowić się, ile ptaków chcemy trzymać. Jeśli jest to pojedynczy ptak, wielkość klatki może wynosić ok: 40 cm x 25 cm x 30 cm lub większe. Jeśli zamierzasz trzymać kilka osobników, wielkość klatki powinna być 1,5 do 2 razy większa. Im więcej ptaków chcesz trzymać, tym większa powinna być klatka. 

klatki dla ptaków

Lokalizacja klatki dla ptaków

Na pewno nie należy stawiać budy w kuchni. Na ciekawskie papugi czyha tu wiele niebezpieczeństw – od gorących czajników, wrzących garnków i otwartych patelni po wszelkiego rodzaju detergenty i żele do czyszczenia. Klatkę z papużką najlepiej umieścić w pomieszczeniu, w którym spędza się większość wolnego czasu. I jeśli to możliwe, nie zmieniaj niepotrzebnie miejsca „zamieszkania” ptaka.