Style Junkie

Style Junkie Fashion Lifestyle Blog
Czas wolny

Na śnieg, chłód i wodę – ochraniacze na nogi

13 września, 2020

Podczas długich górskich wędrówek łatwo o wyziębienie. Niezbędne jest więc używanie specjalistycznej odzieży trekingowej, która ochroni nas od zimna, ale równocześnie będzie także pozwalała skórze oddychać. Wyjątkową osłoną na wiatr, śnieg czy deszcz są stuptuty. Te uniwersalne ochraniacze doskonale zabezpieczą przed zimnem i przemoknięciem, a także przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Mokro nie będzie

Stuptuty wykonane są w wodoodpornej tkaniny, która nie przepuści wilgoci, wody i śniegu. Jest wystarczająco gruba, ale także lekka, by nie obciążać dodatkowo nóg i nie krępować ruchów. Ma być wygodnie i bezpiecznie. Od góry trzyma się zazwyczaj przy pomocy elastycznej gumki ze stoperem, którą dopasowujemy do obwodu swojej nogi. Na dole są specjalne zaczepy do sznurowadeł oraz często także specjalny pasek na podeszwę buta. Dzięki temu nogawka i stopa są chronione w każdym miejscu.

Stuptuty a mechaniczne uszkodzenia

Nasze spodnie i buty trekingowe do tanich raczej na należą. Kupujemy je z myślą, że wystarczą nam przynajmniej na kilka sezonów. Stuptuty wykonane są z wytrzymałego materiału (https://www.polarsport.pl/akcesoria/ochraniacze.html), który jest bardzo odporny na mechaniczne uszkodzenia. Ostre kamienie, patyki, ciernie, igły – przed tym również skutecznie zabezpieczą ochraniacze. Dzięki temu nasza odzież oraz buty mają szansę na dłuższe użytkowanie.

Zabezpieczenie przed chłodem

Te uniwersalne ochraniacze na nogi i buty dobrze chronią przed chłodem. Szczelnie zamknięte, nie dopuszczają wilgoci. Jest nam więc zdecydowanie cieplej. Dodatkowo droższe modele wyposażone są także w membranę. Dzięki temu we wnętrzu stuptuta zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Nie ma więc również mowy o niewygodnym przegrzaniu. W specjalistycznych sklepach jest bardzo szeroki wybór różnorodnych tego typu ochraniaczy. Możemy wybierać w droższych i tańszych modelach oraz ulubionej kolorystyce.