Style Junkie

Style Junkie Fashion Lifestyle Blog
Fashion

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru butów trekkingowych?

9 marca, 2023

Kupowanie butów trekkingowych powinno być przemyślane. Warto rozważyć kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę aby mieć duży komfort i satysfakcję podczas korzystania z obuwia Przede wszystkim należy wybrać według celu i okresu użytkowania Dodatkowo buty trekkingowe muszą być odporne na różnorodne warunki pogodowe i uwzględniać rodzaj terenu, a jednocześnie zapewniać komfort i ochronę stopy przed kontuzjami, jak np. skręcenia itp.

Należy również pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nie warto zwracać uwagi na to jaki numer buta nosimy na co dzień. Do butów trekkingowych zakłada się zwykle grube skarpety. Ponadto stopy zwykle lekko puchną podczas długich wędrówek. Dlatego należy pozostawić na nich około 1-1,5 cm wolnej przestrzeni. Właściwie dobrany system sznurowania zapewnia, że buty trekkingowe zawsze dobrze dopasowują się do stopy, zapewniając stabilną i bezpieczną stopę.

Buty trekkingowe Salewa – materiał oraz podeszwa

Kupując buty typowo górskie, należy zwrócić uwagę na materiał z którego zostały wykonane. Najlepsze modele wykonane są ze skóry naturalnej i posiadają dodatkowe wstawki z materiału odpowiedzialne za wentylację. Najlepsi producenci stosują autorskie techniki i mieszanki do budowy swoich cholewek. Należą do nich wodoodporne membrany GORE-TEX i eVent, które skutecznie odprowadzają wilgoć i są często łączone są ze specjalnymi tkaninami, aby zapewnić trwałość i właściwą ochronę stopy.

Kolejnym istotnym elementem butów trekkingowych jest również podeszwa, która powinna zapewniać przyczepność, zapobiegać ślizganiu się na nierównych trasach na różnych nawierzchniach, być trwała i odporna na ścieranie. Najpopularniejszą technologią jest podeszwa Vibram, którą można spotkać w wielu modelach butów Salewa- https://www.polarsport.pl/buty-trekkingowe-salewa. Taka podeszwa wykonana jest z optymalnej mieszanki gumowej, która sprawdza się zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni. Zwykle stosowana jest w połączeniu z materiałami EVA i Megagrip dla zwiększenia trwałości przy zachowaniu umiarkowanej elastyczności. Sam system amortyzacji odpowiedzialny jest za dodatkową amortyzację przy każdym kroku, chroniąc stawy przed kontuzjami.

Ważnym punktem przy wyborze butów trekkingowych jest również jego sznurowanie, które odpowiada za dopasowania obuwia do stopy i kostki. Ułatwia również poluzowanie butów w przypadku spuchnięcia stóp, co jest szczególnie ważne przy długich trasach. Systemy sznurowania nie ograniczają się jedynie do samych sznurówek, bowiem są to również elementy dodatkowe, takie jak specjalne zapięcia i haczyki.