Style Junkie

Style Junkie Fashion Lifestyle Blog
Uroda

Jak dobrać pastę do zębów?

14 lipca, 2022
Jak dobrać pastę do zębów

Pasta do zębów to jeden z podstawowych kosmetyków używanych na co dzień przez prawie każdego z nas. Rynek oferuje bardzo wiele rodzajów past do zębów, znalezienie tej właściwej wymaga czasu. Wybierając pastę do zębów należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kryteriów:

– wiek – z uwzględnieniem tego, czy osoba, która będzie używać pasty jest dzieckiem czy osobą dorosłą,

– stan nie tylko zębów, ale także dziąseł, 

– cel – czy poza funkcją czyszczącą pasta spełniać ma jakieś dodatkowe wymagania, na przykład wzmacniać szkliwo lub wybielać.

Dziecko – czy to już mały dorosły?

Wybierając pastę do zębów dla dzieci, trzeba kierować się dosyć rygorystycznymi zasadami. Należy pamiętać, że dziecięce zęby i dziąsła są delikatniejsze niż dziąsła i zęby dorosłych osób. Pasta przeznaczona dla dzieci powinna zawierać odpowiednią ilość fluoru. Dla kilkuletniego dziecka właściwą ilością jest 1000 ppm. Pasty przeznaczone dla dzieci zazwyczaj nie mają właściwości wybielających. Wybierając więc pastę przeznaczoną dla dzieci można być pewnym, że nie zawierają one składników ściernych.

Kolejnym istotnym elementem pasty dla dzieci jest smak. Pasta do zębów o smaku owoców na pewno zachęci dziecko do nauki mycia zębów. Dziecko musi jednak wiedzieć, że pasty do zębów nie powinno się połykać. Dlatego też niezależnie od rodzaju wybranej pasty należy pamiętać, że dziecko powinno myć zęby pod nadzorem dorosłej osoby do co najmniej siódmego roku życia.

nakładanie pasty do zębów na szczoteczkę

A co, jeśli jesteśmy dorośli?

Wybierając pastę do zębów dla siebie należy wziąć pod uwagę stan zębów, na przykład ich wrażliwość, a także stan dziąseł. Rynek oferuje szereg różnych past, które mają za zadanie chronić i wzmacniać zarówno dziąsła, jak i szkliwo zębów. Kupując pastę do zębów kierować można się również dodatkowymi kryteriami, obierając na przykład za cel wybielenie zębów. Należy jednak pamiętać, że pasty do zębów nie mogą zawierać zbyt silnych składników wybielających.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zawartość fluoru. Dla dorosłej osoby zawartość fluoru powinna wynosić 1440 ppm. Informacja o zawartości fluoru w paście znajduje się zazwyczaj na opakowaniu. 

Walory smakowe i kolor pasty wydają się kwestiami drugorzędnymi. Jednak w dzisiejszych czasach wiele osób to alergicy. Przy uczuleniu na barwniki właściwym wyborem będzie biała pasta do zębów. Wybór past do zębów na rynku jest niezwykle duży. Warto poświęcić czas by znaleźć najwłaściwszą dla siebie. Warto również zasięgnąć opinii swojego dentysty.