Style Junkie

Style Junkie Fashion Lifestyle Blog
Sport

Właściwy rozmiar ramy roweru do wzrostu – jak go obliczyć?

26 listopada, 2022
rozmiar ramy roweru do wzrostu

Zakup roweru to poważna, dość kosztowna inwestycja. Warto dobrze zastanowić się jakiego modelu się potrzebuje oraz jak właściwie dobrać rozmiar ramy. Odpowiedni rozmiar ramy roweru do wzrostu ma ogromne znaczenie i dla tego, kto regularnie jeździ tym pojazdem oraz dla wszystkich, którzy uprawiają ten sport sporadycznie.

Rozmiar ramy roweru do wzrostu – jak wpływa na komfort jazdy?

Odpowiedni rozmiar ramy roweru do wzrostu jest bardzo ważny. Rama dobrana nieodpowiednio wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale także przyczynia się do ryzyka urazów i do szybkiego zmęczenia się jazdą oraz do realnego zagrożenia drogowego, ponieważ sterowanie jest znacznie utrudniony. Rama roweru za długa lub za krótka to zmniejszona zwrotność w terenie.

Jak mierzone są rozmiary ram w różnego typu rowerach?

Rozmiary ram rowerowych różnią się od siebie w zależności od typu roweru. Ustala się je mierząc długość odcinka łączącego koniec rury podsiodłowej ze środkiem osi suportu. Wielkość ramy opisywana jest numerycznie, podawana jest w calach albo w centymetrach lub przy zastosowaniu litery S, M, L i XL. W rowerach górskich, miejskich, trekkingowych rozmiar ramy mierzy się w calach, natomiast w rowerach szosowych w centymetrach.

rozmiar ramy roweru do wzrostu

Jak prawidłowo zmierzyć rozmiar ramy w rowerze?

Najlepszym sposobem jest wypróbowanie roweru w sklepie sportowym, nie zawsze jest to jednak możliwe, np. przy zakupach przez Internet. Istnieje ogólna metoda, która pozwala dobrać rozmiar ramy rowerowej. Należy boso oprzeć się o ścianę i obliczyć odległość pomiędzy podłożem a kroczem. Uzyskany wynik mnoży się przez jedną trzecią wartości, w zależności od typu roweru. Otrzymany wynik dzieli się przez 2,54 i otrzymuje się wynik w calach. Jest to odpowiedni rozmiar ramy roweru do wzrostu. Są również specjalne tabele, które pozwalają prawidłowo dopasować ramę.