Podstawowym zastosowaniem olejków eterycznych jest aromaterapia. Jednak ich właściwości pozwalają również na używanie ich do produkcji domowych kosmetyków. Olejki mają nie tylko przyjemny, pobudzający zmysły zapach, ale także prozdrowotny skład. Są też składnikiem sklepowych kremów, balsamów i kosmetyków do mycia.
Zasady stosowania olejków eterycznych
Zawsze należy stosować olejki eteryczne (kliknij) w rozcieńczonej formie. Skondensowane mają bardzo silne właściwości – niektóre mogą działać drażniąco na skórę na nawet ją poparzyć.
Trzeba kupować olejki w sprawdzonych źródłach i unikać olejków syntetycznych. Warto zwracać uwagę na cenę – jeśli w sklepie wszystkie olejki kosztują tyle samo, może to oznaczać, że są kiepskiej jakości. Cena naturalnych olejków uzależniona jest od sposobu pozyskiwania i rośliny, z której zostały wyprodukowane. Wielu producentów podaje też na opakowaniu, która jej część została wykorzystana do produkcji olejku.
Warto sięgać po olejki o miłym zapachu, właściwości lecznicze powinny być na drugim miejscu. Jeśli ktoś nie akceptuje aromatu olejku, nie powinien się zmuszać do jego używania – olejek to nie lekarstwo, które nawet gorzkie trzeba wypić, bo pomoże.
Przed zastosowaniem olejku trzeba wykonać próbę uczuleniową na skórze. Należy też pamiętać, że niektóre olejki (głównie cytrusowe) mają właściwości fotouczulające i nie wolno ich stosować przed bezpośrednim kontaktem ze słońcem lub pójściem do solarium.
Olejki eteryczne nie służą do osiągania spektakularnych efektów po jednym użyciu. Tylko długotrwałe, regularne stosowanie produktów z olejkami przynosi efekty.
Serum odmładzające do skóry twarzy i szyi
Składniki:
- 100 ml olejku z wiesiołka
- 16 kropli witaminy E
- 16 kropli witaminy A
- 5 kropli olejku geraniowego
Produkt należy trzymać w butelce z ciemnego szkła w temperaturze pokojowej i chronić przed promieniami słonecznymi. Można go stosować codziennie wieczorem jako bazę pod krem. Olejek geraniowy ma działanie ujędrniające, pomaga wyrównać kontur twarzy. Stosuje się go na wiotkość skóry, zwłaszcza na podbródku i szyi.
Serum do skóry trądzikowej
Składniki:
- 100 ml oleju z orzechów włoskich
- po 7 kropli olejku lawendowego, z drzewa herbacianego oraz cedrowego.
Serum, podobnie jak poprzednie należy przechowywać w ciemnym szkle. Można je stosować punktowo na zmiany trądzikowe – aplikować za pomocą patyczka kosmetycznego. Olejki użyte do produkcji kosmetyku mają działanie przeciwzapalne i ściągające. Przyspieszą gojenie zmian trądzikowych.
Mgiełka odświeżająca
Aby przygotować kosmetyk należy zmieszać 100 ml wody z 30 kroplami ulubionego olejku. Mgiełkę można stosować na twarz w ciągu dnia – przy aplikacji należy uważać na oczy.